Jawa Motorräder - Jürgen Kießlich - Motocykle Jawa - Blog

Renowacja zabytkowych motocykli

 

Jawa Motorräder - Jürgen Kießlich

Jürgen Kießlich
Jürgen Kießlich

Dzisiaj chcę wam polecić najlepszą książkę o motocyklach Jawa jaka wpadła w moje ręce. Według mnie jest to najlepsze kompendium  wiedzy o tej marce jakie kiedykolwiek zostało napisane. Historia  opowiadana przez autora zaczyna się od momentu kiedy urodził się Frantisek Janecek i kończy wiele lat po śmierci ojca marki Jawa. 

Książka została wydana w 2008 roku. Zawiera unikalne zdjęcia, i porusza każdy możliwy temat związany z marką Jawa.


Okładka książki "Jawa Motorräder"
Jawa Motorräder

Na samym wstępie muszę wyjaśnić, że Jawa Motorräder - Jürgen Kießlich jest książką wydaną niestety tylko i wyłącznie w języku niemieckim. Dla mnie dzięki uporowi rodziców :) niemiecki nie jest językiem zupełnie obcym, więc czerpię pełnymi garściami wiedzę o Jawie właśnie z tej książki.

Od kilku lat nie tylko kolekcjonuje motocykle Jawa ale tez staram się zbierać różne materiały dotyczące tej marki. Takie jak plakaty, zabytkowe gadżety, instrukcje obsługi oraz, albo nawet przede wszystkim literaturę związaną z Jawą. Publikacji w języku polskim niestety nie znalazłem zbyt wielu i są to głównie instrukcje obsługi bądź archiwalne numer czasopism np. Młody Technik poświęcone konkretnym modelom Jawy. Nigdzie jeszcze nie znalazłem książki/albumu poświęconego historii marki a już na pewno nie tak szczegółowo pokazanej jak w książce "Jawa Motorräder". 

Książka jest dostępna w internetowym sklepie Amazon.de, można też jej poszukać na naszym Allegro, pojawia się tam co jakiś czas, oraz w polskiej księgarni motoryzacyjnej samter.poznet.pl (w cenie około 173 zł).


A co znajdziemy w środku ? Nie ma szans żebym streścił 170 stron w jednym poście, ale postaram się nieco przybliżyć jej zawartość. A więc jak już pisałem autor rozpoczyna książkę historią życia Frantisek Janecek i opowiadaniem o okolicznościach które doprowadził do powstania marki motocykli Jawa. Od tego momentu opisuje każdy motor który powstał w zakładach Jawa w porządku chronologicznym, a co istotne wszystkie opisane motocykle posiadają fotografię. W książce znajdziemy też rozdział poświęcony małym motocyklom (skutery, motorowery). Jeden rozdział został poświęcony też samochodom produkowanym przez Jawę. Kolejny poświęcony historii sportowych motocykli Jawy do wyścigów ulicznych (na asfalcie), wyścigów enduro,  motocykli motocross, oraz motocykli do wyścigów na żużlu i lodzie. Bardzo ciekawym dodatkiem jest rozdział statystyka w którym znajdziemy tabelę zawierającą wszystkie motocykle w porządku chronologicznym z numeracją modeli i danymi technicznymi. Tą tabelę możecie znaleźć u mnie na blogu w dziale "Do pobrania".

Polecam tą książkę każdemu miłośnikowi marki Jawa którego nie odstrasza język niemiecki. I każdemu kto uczy się niemieckiego a chciałby przy okazji poznać historię Jawy :)

Jawa Motorräder - Jürgen Kießlich Reviewed by Piotr Kruczkowski on 09:35 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Jeszcze tej książki w ręce nie miałam. Chyba muszę poszukać po znajomych, może ktoś ma!

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie prawa zastrzeżone Motocykle Jawa - Blog © 2014 - 2015

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.