Czy Jawa może latać ? - Motocykle Jawa - Blog

Renowacja zabytkowych motocykli

 

Czy Jawa może latać ?


Odpowiedź no pytanie postawione w tytule brzmi TAK :) może nie jest to dokładnie to o czym myślicie po przeczytaniu pytania ale niewątpliwie jest prawdziwa. Jak to się stało i jaki miało efekt przeczytacie w dzisiejszym poście. Polecam bo jest to mało znana ale ciekawa informacja dla wszystkich fanów Jawy.

Przekonanie inżynierów Jawy o tym że mogą zrobić wszystko doprowadziło od idei do powstania silnika lotniczego pod marką Jawa. silnik ten miał być stosowany w samolotach sportowych i miał pojemność 1000 ccm. Po raz pierwszy został zaprezentowany na targach w Pradze w 1936 roku. Ciekawostką jest to że była to od podstaw konstrukcja Jawy a nie produkcja na licencji jak było to w zwyczaju Janecka. Rozwój tego silnika rozpoczęto w 1935 roku po zatrudnieniu w zakładach konstruktora Zdenka Piłata (Zdeňka Piláta).

silnik lotniczy jawa
Silnik Jawa 1000 ccm był to 4 suw z 2 cylindrami o przeciwstawnych tłokach (Ø 84x90). Posiadał m.in. filtr oleju, regulowany zawór bezpieczeństwa, manometry i zdalny termometr, dwa gaźniki Amel z regulacją zapłonu z siedzenia pilota. Silnik zasilany był dwiema pompami paliwa z dwiema świecami zapłonowymi na każdy cylinder, magneto zapłonu znajdowało się na wale napędowym dzięki innym modyfikacją silnik był nieco wyższy ale za to krótki co w lotnictwie było cechą pożądaną. Co ciekawe silnik Jawy ważył tylko 39 kg i miał moc 26,5 kW (36 KM) przy 4000 orb. na min.

Mimo że nigdy nie doszło do seryjnej produkcji, zakłady Jawy wykazały się talentem i możliwościami swoich projektantów.


silnik jawa 1000


Czy Jawa może latać ? Reviewed by Piotr Kruczkowski on 14:58 Rating: 5

Brak komentarzy:

Wszystkie prawa zastrzeżone Motocykle Jawa - Blog © 2014 - 2015

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.