Jak zmieniało się logo motocykli Jawa ? - Motocykle Jawa - Blog

Renowacja zabytkowych motocykli

 

Jak zmieniało się logo motocykli Jawa ?

Dzisiaj pokażę jak na przestrzeni czasu zmieniało się logo producenta moich ulubionych motocykli,od pierwszego jakie powstało do tego używanego obecnie.
Dla przypomnienia nazwa JAWA powstała od dwóch pierwszych liter wyrazów Janeček i Wanderer. Ten pierwszy to oczywiście czech František Janeček inżynier wynalazcy założyciel zakładów produkujących między innymi broń, a Wanderer to niemiecka firma założona przez Johann Baptist Winklhofer i Richard Adolf Jaenicke od 1911 posługująca się właśnie tą nazwą od której Janeček kupił licencje na produkcje swoich pierwszych motocykli. Skoro już znamy genezę nazwy Jawa przedstawię teraz jej logo i jego zmiany.

Pierwsze logo marki Jawa - powstało w 1929 roku i jak na mój gust miało mocne korzenie w popularnym wtedy stylu secesyjnym.






Kolejna zmiana logo Jawa w roku 1931 przyniosła zupełnie nowy kształt. W logo można zauważyć pocisk (granat), jest on utworzony z dwóch liter F i J od inicjałów właściciela František Janeček który był znany między innymi z projektu granatu ręcznego dla wojska.
Następna zmiana logotypu miała miejsce w roku 1936, była bardzo delikatna i dotyczyła kształtu "pocisku", rozchodzących się od niego promieni i czcionki. 

Kolejna wersja logo z roku 1954 zastępuje "pocisk" z inicjałów FJ, symbolem CZ. Stało się to na wskutek nacjonalizacji zakładów Janečeka i połączenia z Česká Zbrojovka Strakonice.

W roku 1961 oddzielono Jawe od CZ (Česká Zbrojovka ) od tamtej pory były to dwie niezależne marki i z logo zniknęły literki CZ brak ten uzupełniono kółkami.
Ostatnie i używanie do dziś  logo marki powstało w 1997 roku, na wskutek podziałów wewnątrz firmy i przejęć przez inne podmioty. Powstała firma Jawa Moto Ltd. a logo poddano kosmetycznym zmianom.

Jak zmieniało się logo motocykli Jawa ? Reviewed by Piotr Kruczkowski on 17:23 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Pierwsze logo rzeczywiście nosi znamiona secesyjnego stylu, aczkolwiek ma swój urok. Kolejne odsłony niemalże identyczne, ale każdy kto miał kiedyś motocykl marki Jawa ma z pewnością sentyment do tego emblematu:)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie prawa zastrzeżone Motocykle Jawa - Blog © 2014 - 2015

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.